By się odprężyć. By zmniejszyć dojmujące uczucie samotności. By na chwilę zapomnieć o otaczającym świecie. By uczcić ważną okazję. Powodów picia alkoholu czy przyjmowania narkotyków może być naprawdę dużo. Jednak czy mamy świadomość tego, jak duże mogą być zaburzenia osobowości po narkotykach, alkoholu czy innego typu używkach? Czy wiemy, że osobowość osoby pijącej bądź narkotyzującej się może ulec mocnym, nieodwracalnym zmianom? W poniższym artykule opowiemy, jak używki wpływają na naszą naturę.
Zaburzenia osobowości po alkoholu
Masz dobrą pracę, mężą lub żonę, dzieci, dom z ogródkiem. Czyli to, o czym marzy zdecydowana większość osób. Twój codzienny czas jest wypełniony po brzegi obowiązkami zawodowymi i rodzinnymi. Gdy więc wieczorem kończysz je wykonywać stwierdzasz, że należy Ci się ten drink czy lampka ulubionego wina. Przecież Ty po prostu na nią sobie zapracowałaś każdego dnia. W weekend, podczas wyjść z przyjaciółmi czy rodziną, wypijasz nieco więcej. Ale przecież nadal się nie upijasz jakoś bardzo, wszystko z tych wyjść pamiętasz, nic głupiego w ich trakcie nie robisz. Wszystko jest więc w porządku. Ale czy na pewno?
Niestety, zaburzenia osobowości i alkohol to zestaw, który często łączy się ze sobą. Mogą Cię one dotknąć zwłaszcza wtedy, gdy pijesz regularnie – codziennie, ale też co dwa-trzy dni. Alkohol jest bowiem toksyną, której nasze ciało bardzo nie lubi. Oczywiście, wypicie małego drinka od święta nie jest groźne. Ale już powtarzanie tej czynności kilka razy w tygodniu – to prosta droga do kłopotu.
Zmiany osobowości osób uzależnionych od alkoholu wynikają bezpośrednio z wpływu, jaki alkohol etylowy wywiera na mózg osoby pijącej. Ta toksyczna substancja dostarczana ciału często i w nadmiarze upośledza nasz układ nerwowy oraz psychikę, wpływając zwłaszcza na nasze funkcje poznawcze i te odnoszące się do realnej oceny sytuacji. Warto przy tym podkreślić, że nadużywającemu przez długi czas może wydawać się że wszystko jest w porządku, że po wytrzeźwieniu absolutnie nic się nie zmienia. Jednak nadmierne picie to prosta droga do takich problemów jak osobowość borderline czy zespół amnestyczny (amnezja wsteczna, amnezja następcza). Dodatkowo alkohol upośledza nas fizycznie, wpływając na praktycznie każdy układ znajdujący się w naszym organizmie i prowadząc do uszkodzeń wielonarządowych.
Ale omawiając temat: alkohol i zaburzenia osobowości nie możemy zapomnieć także o czymś, co potocznie zwane jest głodem alkoholowym. W momencie odstawienia wspomnianej używki zwiększa się poziom frustracji człowieka, obniża się tolerancja na różne bodźce płynące z zewnątrz. To bezpośrednio wpływa na interakcje społeczne chorego.
Zaburzenia osobowości u narkomanów
Kolejne używki powodujące zaburzenia osobowości w stopniu znacznym to narkotyki. Przyjmowanie ich nawet w niedużej ilości może prowadzić do nieodwracalnych zmian w psychice. Jakich? Możliwości jest wiele. Wśród nich znajdują się chociażby nagłe, zupełnie niekontrolowane zmiany nastrojów, lękliwość, paranoiczność, nadpobudliwość, drażliwość czy nadmierne wybuchy złości. Dodajmy do tego zwiększone przyjmowanie obronnej postawy, zaniżoną samoocenę, brak możliwości jasnego osądzania sytuacji w otoczeniu, depresję czy nadmierne pobudzenie. Żadna z tych rzeczy nie należy do przyjemnych, prawda?
Ale zaburzenia osobowości po używkach takich jak narkotyki nie dotyczą wyłącznie sfery psychicznej. One również przełożą się na funkcjonowanie danej osoby w przestrzeni społecznej. Narkoman niejednokrotnie zaczyna zaniedbywać swoje podstawowe obowiązki rodzinne, szkolne czy zawodowe, śpi za dużo lub za mało czy przestaje się interesować tym, co do tej pory bardzo go pociągało. Oprócz tego pojawiają się apatia, skrytość, zmniejszona motywacja oraz mocna niekonsekwencja w zachowaniach. Część z tych dolegliwości może pozostać w chorym nawet wtedy, gdy na dobre odstawi on omawiane używki. Narkotyki także bowiem trwale uszkadzają nasz mózg i pozostałe układy w organizmie.