Damski strój na galę. Jaki wybrać? Z czym łączyć?

Spotkanie formalne  takie jak gala wymaga określonego wizerunku. Aby prawidłowo wybrać strój wieczorowy na galę i uniknąć modowego faux-pas, warto znać pewne zasady. Tym bardziej że tego typu uroczystość jest okazją do nawiązania nowych, cennych znajomości. Przeczytaj artykuł, a dowiesz się, jaka sukienka na galę będzie dobrym wyborem i na co szczególnie zwracać uwagę.

Jak się ubrać na galę? Poznaj wymagania i angielskie określenia

Przed doborem stroju na galę firmową, należy przyswoić angielskie wyrażenia określające dobór ubioru. Z tego względu na zaproszeniach można znaleźć takie określenia jak: white tie, black tie lub koktajl atterie. Mimo iż kojarzą się one głównie z męskimi stylizacjami, to jednak dla kobiet stanowią jasną wskazówkę, zgodną z obowiązującymi zasadami etykiety.

Jaka sukienka na galę, czyli white tie dla kobiet

White tie obowiązuje na uroczystych, poważnych wydarzeniach, takich jak np. wręczenie nagród, bal charytatywny, gala filmowa, uroczysta premiera, gala sportowa.

Strój wieczorowy damski na galę w tym przypadku to długa wieczorowa sukienka. Savoir-vivre zezwala tutaj na odkryte ramiona i eleganckie dodatki: torebka kopertowa trzymana w ręku, biżuteria szykowna, a obuwie stosowne do sytuacji.

Można pozwolić sobie na cekiny, koronki i hafty. Dobrym wyborem jest kolor zielony, butelkowy, granat, fuksja, złoto, koral, czerwień lub szkarłat.

Damski strój na galę w wersji black tie

Black tie to również styl formalny z tą różnicą, że obowiązuje podczas wieczorowych i nocnych wydarzeń. W przypadku kobiet, zaleca się długie suknie wieczorowe. Dozwolone są także sukienki koktajlowe zakrywające kolano. Biżuteria może być zarówno skromna, jak i bogata. W tym przypadku sukienki mogą być czarne. Dozwolone są ozdobne kamienie.

Sukienki na galę firmową, czyli koktajl atterie

Trzecim stylem ubioru jest koktajl atterie, podobny do stylu semi formal. Jego wybór zależny jest od konkretnej pory wydarzenia, zwykle w godzinach 16:00-19:00. W tym czasie kobiety mogą pozwolić sobie na błyszczące materiały oraz ciemne odcienie sukienek. Fasony powinny wpisywać się w charakter koktajlowy i kończyć się w okolicy kolana. Częstym dodatkiem jest szal, zwłaszcza u pań z odkrytymi ramionami.

W przypadku kobiecego stroju na galę firmową można pozwolić sobie na odważniejszy makijaż i manicure. Dobrym wyborem będą perłowe lakiery hybrydowe do paznokci Victoria Vynn. Są to lakiery, które perfekcyjnie błyszczą bez ozdoby brokatem lub pyłkiem, dzięki czemu stylizacja jest nadal elegancka, ale znacznie ciekawsza.

Dobór ubioru na galę nie musi być trudny

Dobór stroju wieczorowego damskiego na galę przy znajomości podstawowych zasad nie musi być trudny. Warto pamiętać o obowiązującym dress codzie, aby uniknąć modowej wpadki.