Domowe sposoby na pozbycie się łupieżu

Na swoich ubraniach, zwłaszcza w okolicach ramion, zauważasz ostatnio niepokojące, białe drobinki. Również gdy czeszesz włosy na szczotce dostrzegasz tłuste bądź suche niewielkie kawałki skóry. Do tego zaczyna Cię nieprzyjemnie swędzieć głowa, a same włosy nadmiernie się przetłuszczają. Czego to objawy? To łupież – jedna z najczęściej występujących chorób skóry głowy. Mimo, że wydaje się on niegroźny, należy go jak najszybciej wyleczyć. Może on bowiem prowadzić do pojawienia się chociażby mocnego łojotokowego zapalenia skóry. By tego uniknąć, zastosuj nasze domowe sposoby na walkę z łupieżem. Będą one skuteczne zwłaszcza w przypadku mniej nasilających się objawów.

Co na łupież? Domowe sposoby

Musimy to mocno podkreślić: jeśli łupież jest w bardzo zaawansowanym stadium, wtedy w pierwszej kolejności należy udać się do dermatologa który dokładnie zdiagnozuje problem i zaleci odpowiednie leki. Jeśli jednak zareagujemy na kłopot wcześnie, gdy pojawią się pierwsze niewielkie objawy, jest szansa że poradzimy sobie z nimi sami. Jak? Już piszemy.

Domowe sposoby na łupież – ocet jabłkowy

Z octu jabłkowego najlepiej zrobić jest prostą płukankę do włosów. Na początek myjemy głowę szamponem w tradycyjny sposób. Po spłukaniu go tworzymy szybką płukankę, na którą złoży się szklanka letniej wody i dwie duże łyżki octu. Polewamy nią skórę głowy, po czym lekko wmasowujemy specyfik.

Domowe sposoby na łupież – cytryna

W przypadku cytryny działanie jest nieco inne niż to dotyczące octu. Tu najpierw bierzemy dużą, dojrzałą cytrynę i przekrawamy ją na pół – najlepiej w poprzek. Teraz przykładamy cytrusa bezpośrednio do skóry głowy i wykonujemy kilkuminutowy masaż. Po zakończonym działaniu myjemy włosy szamponem dopasowanym do naszych włosów.

Domowe sposoby na łupież – oliwa z oliwek

Gdy nasz łupież jest rodzaju suchego, skuteczną pomocą może się okazać oliwa z oliwek. Bierzemy ćwierć szklanki oliwy wysokiej jakości i partiami wylewamy ją na swoje dłonie. Każdą partię dokładnie wcieramy w skórę głowy. Po zużyciu całej przygotowanej oliwy odczekujemy około dziesięciu minut i myjemy włosy delikatnym szamponem.

Domowe sposoby na łupież – jajko

To z kolei propozycja zwłaszcza dla tych, których dotknął łupież tłusty. Do miseczki wkładamy białko jednego jaja i ubijamy je do czasu uzyskania sztywnej piany. Gdy to się stanie, dodajemy żółtko i jeszcze chwilę mieszamy. Tak powstałą maseczkę wcieramy w skórę głowy i zostawiamy na około trzydzieści minut. Po tym czasie wystarczy umyć włosy szamponem. Działanie powtarzamy co kilka dni.