Pogodna starość 

Starość nie kojarzy nam się dobrze z kilku powodów. Pierwszy to taki, że żyjemy w czasach, gdy panuje kult młodości, pięknego ciała, gdy pojawiające się pierwsze siwe włosy i pierwsze zmarszczki stanowią powód do zmartwienia i wstydu. Po drugie seniorzy nie stanowią grupy opływającej w luksusy (mówi się nawet, że „ubóstwo ma twarz polskiego seniora”). Po trzecie osobom w podeszłym wieku doskwierają różnego rodzaju choroby, potrzebują opieki, lekarstw, wiele się mówi o ich samotności. Te wszystkie fakty potwierdzają stwierdzenie, że „Starość się Panu Bogu nie udała”. Czy starość może może mieć inne oblicze?

Jesień życia czyli nie taki diabeł straszny

Starość chcielibyśmy odwlec, ale choćbyśmy nie wiem jak się starali, ona nadejdzie i dla samego siebie lepiej ten fakt zaakceptować. Jesień życia może być złota – może kojarzyć się ze spokojem, zadowoleniem i harmonią, może oznaczać etap życia, w którym pojawi się wreszcie okazja do samorealizacji i realizacji swoich pasji i marzeń, które wcześniej były odkładane z powodu obowiązków życiowych, w którym można cieszyć się spacerami, gimnastyką czy innymi formami ruchu dostosowanymi do swoich możliwości, okres, w którym mogą pogłębiać swoje przemyślenia i poszukiwać sensu życia i czas, w którym będzie okazja do spotkań towarzyskich i z członkami rodziny. Oczywiście, ten obraz nie jest idealny – będą i choroby i problemy z nimi związane, pojawią się i ograniczenia ruchowe, kontakty z najważniejszymi ludźmi nie zawsze ułożą się tak, jak powinny. Być może pojawi się opcja zamieszkania w domu seniora.

Zamieszkać w domu seniora

Kiedyś wybór takiego rozwiązania wywoływał oburzenie – na głowy rodziny spadały gromy, że wyrodni, że tak się odwdzięczają. Z czasem jednak zmieniły się czasy i zmieniło się podejście do takiej opcji. Dom dla seniora Katowice to placówka przyjazna, dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych lub z ograniczonymi możliwościami poruszania się, w której panuje serdeczna atmosfera, z wykwalifikowaną kadrą, która zapewnia każdemu podopiecznemu indywidualne podejście. To miejsce, gdzie seniorzy mają zapewnioną całodobową opiekę lekarską i psychologiczną, gdzie spotykają rówieśników, z którymi mogą porozmawiać, rozwijać swoje pasje bądź zdobywać nowe zainteresowania, gdzie mogą spacerować lub być aktywnym fizycznie w taki sposób, w jaki mogą i lubią.

To, jaki będzie ostatni z etapów naszego życia zależy w dużej mierze od nas samych. Do pogodnej starości konieczna jest akceptacja siebie samego, plan na życie dostosowany do możliwości finansowych i zdrowotnych i przygotowanie się do niego we wcześniejszych etapach.